Tomatillo

3. září 2015 v 20:38
Zelené rajčátko tomatillo(Physalis philadelphica) pochází z Mexika a rostlo zde již v předkolumbovských dobách. Je to malý kulatý plod jasně zelené, nažloutlé a někdy až fialové barvy. Je neodmyslitelnou součástí mexické kuchyně, vyrábí se z něho zelená omáčka (salsa verde).
Loni jsem je poprvé zasela a to do skleníku. Nevěděla jsem, co mám čekat, ani jestli vůbec vyklíčí. Úspěch překročil ale všechna očekávání. Stromky se rozrostly po celém vnitřním prostoru skleníku a spolehlivě udusili červená rajčata, okurky i papriky. Sbírala jsem je od konce srpna do konce září a několik jich ve skleníku přetrvalo i první říjnové mrazíky.
Letos mi s nasázených semen nevzešlo ani jedno rajče. Tedy nesázela jsem je do skleníku, ale do květináčů za okno. Takže to bylo hned jasný. Do skleníku jsem nasázela červená rajčata, okurky a papriky. Babička si do dvou řádku nasázela kytky, které po vyklíčení vysadila ven na záhonek. To byl duben 2015.
V červnu jsme měli deset vzrostlých stromku zelených rajčátek. Ano, zdá se, že loňská úroda má letošní dozvuk. Ale co víc, babička mě chytla za ruku a vedla na svůj záhonek. "Nevíš, co to je?" Prohlédla jsem zelené kulaté listy a usmála se: "Moje mexické zelené rajčátko. Jak se tady vzalo?"
"Tvoje zelené mexické rajčátko?" opakovala poněkud hysterickým hlasem: "to jsou přece ty mé sazenice kytek, co jsem měla ve skleníku!"
Takže teď v září máme docela slušnou snůšku rajčátek ze skleníku, ale i rajčátek ze zahrádky. Letošní slunečné léto jim velmi prospívalo ale až na tu chybějící vodu. Stromky se tak nerozrostly, jsou asi o polovinu nižší než skleníkové, plodů je také méně, ale velikostně i chuťově se těm skleníkovým vyrovnají.

A jak tedy na zelenou omáčku? Spaříme zelená rajčátka a oloupeme (pokud to jde těžko, pak neloupu) a dáme do mixéru, přidáme na jemno pokrájenou cibulku (v mexické kuchyni čím víc tím líp, preference je bílá cibule), chili papričku (aby se zachovala zelená barva výsledné omáčky, je potřeba použít zelenou papričku), jeden stroužek česneku a lžici vody. Vše dobře rozmixujeme a nalijeme na pánev.. Necháme projít varem a pak už servírujeme na ogrilované kuřecí nebo hovězí maso. Omáčka chutná stejně dobře teplá jako vychlazená. V lkednici bez konzervace vydrží asi týden.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama