Cuauhtémoc

13. dubna 2017 v 21:06 | Demorales
36 km jihozápadně od Taxka se nachází malá osada o asi dvou a půl tisíci obyvatelích, nazývaná Ixcateopan de Cuauhtémoc. Ukrytá v těžce přístupném terénu hor, spojená jen s okolními vesnicemi, známá je nejen kvůli mramorem z blízkých lomů dlážděným ulicím, ale hlavně kvůli své, i když možná jen domnělé, spojitosti s posledním mexickým tlatoani Cuauhtémokem.
Pod základy vesnického kostela byly v roce 1949 objeveny kosterní pozůstatky přisuzované právě legendárnímu aztéckému vládci. O místě jeho posledního odpočinku v Cuauhtémokově rodném Ixcateopanu informovaly již dříve objevené rukopisy ze 16. století. I když je o pravosti jak zmíněných spisků tak i vlastních ostatků u odborné veřejnosti hodně diskutováno a jako místo narození se uvádí spíše hodně vzdálený Yucatán, místní lidé v tuto legendu pevně věří. Připomíná ji ostatně i Cuauhtémokova vzpřímená socha stojící na vrcholu menší pyramidy, od Taxkenského sochaře Francisca del Toro, u vjezdu do vesnice.
A i když se chci v tomto blogu zabývat osobnostmi, které Taxkem přímo prošly, a neexistuje žádný důkaz o pobytu Cuauhtémoka, přesto si ho dovolím sem zařadit, jelikož jsem legendu o jeho zrození slýchala nesčetněkrát, když mi místní obyvatelé ukazovali vzdálený vrchol, za kterým se zmíněná vesnice měla nacházet. A tak si mohu představovat, jak Taxkem projížděl na svých cestách do a z hlavního města, jak kontroloval stříbro těžené již tehdy v těchto krásných horách.
NIkdy jsem v Ixcateopanu nebyla, to přiznám. Francisco mě sice několikrát zval a já chtěla jeho sochu vidět na vlastní oči, ale ostatní mě spíše zrazovali od návštěvy divokých hor.
Ale zpátky ke Cuautémokovi. Jeho jméno v náhuatlu znamená "orel, který slétl" ("águila que descendió"). Narodil se někdy na přelomu 15. a 16. století, některé prameny uvádějí rok 1498, jiné 1502. Jeho otcem byl Ahuitzol a bratrancem nechvalně proslulý Moctezuma.
Aztécký vládce nebyla funkce dědičná, nový tlatoani se vybíral z okruhu vysoce postavených privilegovaných a většinou nastupoval do funkce ve středním věku. Po smrti Ahuitzola se stal vládcem nerozhodný Moctezuma, který přivítal v Tenochtitlánu, hlavním městě aztécké říše a dnešním Mexiku, španělského konquistadora Hernána Cortese. Psal se rok 1519 a dobyvatel Cortés mnohými považován za navrátivšího Quetzalcoatla, starověkého boha učitele, objevuje obrovskou říši a hledá své El Dorado. Po náhlé Moctezumově smrti i smrti jeho následníka Cuitláhuaka, se na trůnu objevuje mladinký Cuauhtémoc známý svými velmi razantními názory na španělské dobyvatele. Cortés vyhnaný z Tenochtitlánu sbírá spojence a připravuje se na rozhodující bitvu. Také Cuauhtémoc se snaží získat spojence, kteří ale kvůli dlouhotrvající nadvládě krvavými rituály známých aztéků podpoří raději nově příchozí vojáky. Cuauhtémoc je zajat a následujících pět let stráví jako částečně privilegovaný zajatec španělů. Během konečné bitvy o Tenochtitlán se ztrácí slavný zlatý aztécký poklad a ani opakované mučení nedokážou z Cuauhtémoka dostat jeho lokaci. Poslední tlatoani méxica umírá rukou Cortésových vojáků v roce 1525 jako odsouzenec za domnělou přípravu povstání.
Jeho ostatky pak byly podle legendy tajně převezeny do Ixcateopanu. A i když pozdějším výzkumem v 7O. létech minulého století bylo prokázáno, že nalezené kosti jsou mnohem mlatšího data a pochází od několika různých lidí, legenda o místě posledního odpočinku Cuauhtémoka mezi lidmi žije dál a láká turisty do tohoto exotického místa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama