Hernán Cortés

22. dubna 2017 v 20:02 | Demorales
Bývalá Hacienda pramínek (Ex-Hacienda del Chorrillo) - pojmenovaná podle vody padající ze skály po její pravé straně, která je divokým vodopádem jen během dešťů letních měsíců, ale po zbytek roku je slabým pramínkem, který zkrápí kamené stěny přilehlé hory - je dnes sídlem Edukativního centra pro výuku cizinců při Mexické národní univerzitě (Centro de Educacion para Extranjeros CEPE - UNAM) a zárověň regionálním centrem Národní školy plastických umění (Escuela Nacional de Artes Plásticas ENAP - UNAM).
Její vznik je ale datován do roku 1528. Založená byla Cortésovými vojáky, kteří v Taxku po vzoru domorodců hledali vzácné kovy. Je tedy nejstarší haciendou k těžení stříbra a jiných kovů postavenou Španěly na území Nového světa a tím je také nejstarším stojícím komplexem budov Taxka. Postavená blízko vodního toku sloužila k oddělování kovů, jejich skladování a exportování k dalšímu zpracování. Součástí Ex-haciendy je i částečně dochovalý akvadukt z roku 1534, jeden z jehož oblouků je jakousi vstupní branou města. I když město začíná o několik desítek metrů dříve, vždy jsem se cítila uvnitř města až po projetí oblouku, jako by ten byl součástí hradeb, které město chrání.
Sama Ex-hacienda je postavená, stejně jako ostatně celé město, do vrchu. Jednotlivé budovy jsou spojeny schodišti a obklopeny bohatou tropickou zelení. Bílé, vápnem natřené zdi se střídají s odhalenými černými kameny, které pamatují ještě předhispánské pyramidy. V místnostech pobývali první španělští vojáci a pravděpodobně na některé ze svých výprav i samotný Hernán Cortés, který si postavil svůj guvernérský palác v nedalekém městě "věčného jara" , v Cuernavace.

Hernán Cortés Monroy Pizarro Altamirano, markýz Oaxakeňského údolí, je velmi zajímavou postavou světových dějin. Narodil se v roce 1485 v Medelínu, Corona de Castilla ve Španělsku a zemřel 2.12.1547 v Castilleja de la Cuesta, taktéž Corona de Castilla, Španělsko.
Šlechtický synek s velmi dobrodružnou povahou byl po matce vzdáleným bratrancem i jiného slavného dobyvatele, pkořitele Incké říše, Franciska Pizarra.
Cortés se z pověření místodržícího ostrova Hispaňola Diega Velázqueze vypravil v roce 1519 prozkoumat pobřeží Yucatánu, o kterém informovaly již předcházející výpravy. Cortés ale nacházel pobřeží opuštěná případně jen ojedinělé nepřátelské indiány, které po zajetí vysílal se vzkazy k jejich náčelníkům se žádostí o jednání. Nesporný diplomatický talent Cortése celé výpravě brzy zajistil přijetí domorodých kmenů, ochranu a podporu na cestě podél pobřeží a následně dále do vnitrozemí. K dorozumívání s Mayskými obyvateli mu výborně posloužil znovu nalezený ztroskotanec Geronimo de Aguilar, který strávil 8 let v Mayském zajetí, a také indiánka Malinche, která ovládala jak mayské dialekty tak aztécký náhuatl. Při každém vylodění Cortés indiánům oznamoval, že je přišel zachránit a osvobodit, že od nynějška jsou vazaly mocných králů Španělska a musí přijmout křesťanskou víru a samozřejmě sloužit svým španělským vládcům. A tady mocně zapůsobila legenda o Quetzalcoatlovi, starém bohu s bledou tváří a vousy, učiteli, který indiány naučil všechny jejich moudrosti a pak i se svými věrnými odplul na lodích přes širý oceán. Jeho žáci ho prosili, aby neodplouval nebo alespoň aby je vzal sebou, na což Quetzalcoatl odpověděl, že se jednou vrátí a oni budou opět jeho služebníky. Tato legenda musela být v lidech hodně hluboko zakořeněná, jak jinak si vysvětlil rychlost a nevratnost podrobení tak mocného a bojového národa, jakým Aztékové nesporně byli, jen hrstkou španělských dobrodruhů.
Španělé tedy nebyli, jak by se mohlo zdát, jen na objevitelské výpravě. Byli to válečníci, kteří přišlí dobýt, podrobit a v jejich myslích asi i opravdu osvobodit trpící barbary od tyranie Moctezumovy říše a jejích krvavých rituálů, změnit barbary v sloužící služebníky křesťanského boha a jeho evropských poddaných. Jak sám Cortés píše ve druhém dopisu Španělské koruně: "... A také si pamatuji, že jsem se nabídl, co se týče požadavků tohoto Pána (rozuměj Moctezuma) a mnohem více,než by bylo možné, protože jsem slíbil Vaší jasnosti, že ho zajmu nebo zabiji nebo pokořím Královské koruně Vaší milosti. A s tímto úkolem a požadavkem jsem vyrazil z města Cempoal, které jsem pojmenoval Sevilla, 16.srpna, s patnácti jezdci na koních a třemi sty pěšími vojáky, tak nejlépe válečně odděnými, jak jsem jen mohl, a čas mi dal za pravdu. I zanechal jsem ve městě Pravdivého kříže (Vera Cruz) stopadesát mužů se dvěmi jezdci, aby pokračovali v opevnění, které jsem započal. ..." (překlad Demorales)
Po cestě na Tenochtitlán, hlavní město Aztécké říše, Cortés vytvářel spojenectví se silnými kmeny. V Cholule, druhém největším městě centrálního Mexika (dnes malé vesnici poblíž města Puebla), nechal zmasakrovat 1000 shromážděných neozbrojených indiánských hodnostářů, proto aby si, podle jeho vlastních slov, zaručil loajalitu spřátelených kmenů a respekt Aztécké nobility. 8.listopadu 1519 se setkal s Moctezumou, který mu umožnil vstup do města. Sled událostí pak vedl k rychlému pádu mocného imperia, datovanému k 13. srpnu 1521.

Cortés byl ale nejen úspěšný vojensky a diplomaticky, nýbrž i velmi plodný jako muž. Z pěti nemanželských ale legitimizovaných dětí byly čtyři počaty s domorodými ženami. Jeho první syn Martin s osobní překladatelkou Malinche, dcera Leonor s dcerou aztéckého panovníka Moctezumy. Proto jsou i Cortésovi děti považovány za jedny z prvních mestizských dětí nového mexického národa.
Cortés sám si nechal vybudovat, v roce 1526, dodnes stojící palác ve městě Cuernavaca, odkud vládl Mexiku jako královský místodržící a Markýz Oaxakeňského údolí. Sem v roce 1529 přivedl svoji druhou legitimní ženu, španělskou šlechtičnu Doňu Juanu de Zúňiga, která více odpovídala jeho statusu a která mu porodila dalších 6 dětí. Tituly a bohatsvtí po něm zdědil jeho syn z tohoto manželství, taktéž Martin.

Ač byl Cortés v mnoha očích velmi úspěšným a bohatým mužem, kterého celý život provázela štěstěna, sám se považoval za nedoceněného Španělskou korunou a až do konce života hledal větší ocenění. Zemřel ve Španělsku, daleko od své rodiny, svých držav a svého amerického bohatství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama